HomeStore
Hantek 100MHZ Oscilloscope HT8050/HT8100 High Voltage Differential Probe Isolation Probe LED Indicator Accessory Tools
Feature:
5. With 1/50 and 1/500 attenuation, the differential mode measurement range is 130V (DC+peakAC) and 1300V (DC+peakAC).
Specification
Condition: 100% Brand New
Item Type: Oscilloscope Probe
Material: ABS
Package List:
1 x Probe
2 x Clip
2 x Probe Hook
1 x Adapter
1 x English User Manual
Specification:
Electrical Performance
Model Number
HT8050
HT8100
Bandwidth(-3dB)
50MHz
100MHz
Rise time
7ns
3.5ns
Accuracy
±2%
Attenuation Ratio
1/50,1/500
Imput Impedance
Single-ended to ground:4MΩ
Between two imput ends:8MΩ
Imput Capacitance
Single-ended to ground:7pF
Between two imput ends:3.5pF
Maximum Difference Measurement Voltage
1/50:130V(DC+peakAC)
1/500:1300V(DC+peakAC)
Maximum Common Mode Input Voltage
1000Vrms,CATII
600Vrms,CATIII
Noise
1/50:≤1.5mVrms
1/500:≤1mVrms
Linearity
±1%
Delay Time
20ns±1ns
CMRR
DC:≥80dB
100Hz:≥60dB
1MHz:≥50dB
Over Range Warning
Voltage Threshold
1/50:140V±4V(DC+peakAC)
1/500:1400V±40V(DC+peakAC)
Power Adapter
Output Power
DC9V,1000mA
Power Adapter
Input Power
AC100-240V,50-60Hz
Machinery Specification
Length of Input Cable
About 60cm
About 30cm
Length of Output Cable
About 90cm
Gator Clip
About 85*40*13(mm)
Finger Pin
About 160*45*13(mm)
Probe Body
120*55*24(mm)
Weight
160g
Environmental Characteristics
Working Temperature
0-40℃
Storage Temperature
-10-45℃
Working Humidity
85%RH
Storage Humidity
90%RH
Working Altitude
3000m
Storage Altitude
12000m
Select Color
Select Ships From
-70%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Description
Feature:
Condition: 100% Brand New
Item Type: Oscilloscope Probe
Material: ABS
Package List:
1 x Probe
2 x Clip
2 x Probe Hook
1 x Adapter
1 x English User Manual
Electrical Performance
Model Number
Bandwidth(-3dB)
50MHz
100MHz
Rise time
7ns
3.5ns
Accuracy
±2%
Attenuation Ratio
Imput Impedance
Single-ended to ground:4MΩ
Between two imput ends:8MΩ
Imput Capacitance
Single-ended to ground:7pF
Between two imput ends:3.5pF
1/50:130V(DC+peakAC)
1/500:1300V(DC+peakAC)
1000Vrms,CATII
600Vrms,CATIII
Noise
Linearity
±1%
Delay Time
20ns±1ns
CMRR
DC:≥80dB
100Hz:≥60dB
1MHz:≥50dB
Over Range Warning
Voltage Threshold
1/50:140V±4V(DC+peakAC)
1/500:1400V±40V(DC+peakAC)
Output Power
DC9V,1000mA
Input Power
AC100-240V,50-60Hz
Machinery Specification
Length of Input Cable
About 60cm
About 30cm
Length of Output Cable
About 90cm
Gator Clip
Finger Pin
Probe Body
120*55*24(mm)
Weight
160g
Environmental Characteristics
Working Temperature
0-40℃
Storage Temperature
-10-45℃
Working Humidity
85%RH
Storage Humidity
90%RH