RD RK6006 RK6006-BT 60V 6A 4 digit Communication Adjustable DC to DC Step Down Voltage Bench Power Supply Buck converter
Note:
please check option title to see what you can get
1. Option "RK6006" and Option "RK6006-BT" are DC to DC power supply, just like their option picture
RK6006-C is set to use 200-240V AC input by default, if you use 100-120V AC, please put the AC selector to 110V gear
Model: RK6006/RK6006-BT
Input voltage range: 12-68.00V
Output voltage range: 0-60.00V
Output current range: 0-6.000A
Output power range: 0-360W
Input voltage measurement resolution: 0.01V
Output voltagesetting measurement resolution: 0.01V
Output current setting measurement resolution: 0.001A
Input voltage measurement accuracy: ±(1%+5 digits)
Output voltage accuracy between setting and measurement: ±(0.3%+3 digits)
Output currentaccuracybetween setting and measurement:±(0.5%+5 digits)
Output ripple typical:100mV VPP①
Working temperature range: -10℃~40℃
External sensor Temperature detection range:-10℃~100℃/0℉~200℉
External sensor Temperature detection accuracy:±3℃/±6℉
Constant voltage moderesponse time: 2ms(0.1A-5A Load)
Constant voltage mode load regulation: ±(0.1%+2 digits)
Constant current mode load regulation: ±(0.1%+3 digits)
Capacity measurement range: 0-9999.99Ah
Energy measurement range: 0-9999.99Wh
Capacity and energy statistical error: ±2%
Buck working mode: (input voltage÷1.1)-1②
Over temperature protection: System temperature>90℃
Screen brightness setting: 0-5(6 level in total)
Screen: 1.54 inch 240*240 color HD display
Cooling fan start condition:Output current>5A or System temperature>65℃
Cooling fan shut down condition:Output current<4.9Aand System temperature<60℃
Weight(with package):About 0.15kg
Product dimension: 79*43*55mm
Support USB communication: yes
Support Bluetooth communication: Only RK6006-BT supports
(for firmware version V1.09)
①:Ripple measurement method: noise and ripple are measured at X1 range, AC coupling, 20MHz of bandwidth on your oscilloscope, with a 0.1uF parallel capacitor at the output terminals
②for example: input voltage is 24V,the max output voltage is 20.8V
3. IOS APP download: search "RUIDENG" in APP STORE
1.4.2.1 Main Page Output Voltage and Current Setting: https://youtu.be/C3qL3OIkNBo
1.4.2.2 Data Group Quick Storage and Call out: https://youtu.be/7bW9UcJY17o
1.4.2.3 System Setting: https://youtu.be/YaDcW2voC7Q
1.4.2.4 Main Page Display Style Setting: https://youtu.be/kpFtPQGhBmc
1.4.2.5 Storage Data Setting: https://youtu.be/7GYv6B40dGk
1. Q: What is the differences between RK6006 and RK6006-BT?
2. Q: What can I get in this link?
3. Q: Why the product I get is a bit different with the picture?
4. Q: why does the instruction not come with the product?
5.Q: Can I use it to power on inductive load?
6. Q: Why there is a fuse in the box? Should I install it?
SOFTWARE QUESTIONS:
1. Q: The APP crashes on my phone, what the problem is?
Description
Note:
Model: RK6006/RK6006-BT
Input voltage range: 12-68.00V
Output voltage range: 0-60.00V
Output current range: 0-6.000A
Output power range: 0-360W
Product dimension: 79*43*55mm
Support USB communication: yes
(for firmware version V1.09)