Descriptions:
Features:
Real-time measurement: 400/600M network cable length, short circuit and open circuit.
Specification:
Material: ABS
Type: ET616/ET618(optional)
Analogue tracing: √
Switch tracing (W/PoE):
Cable mapping: √
Switch indicators flashing: Got
Noisy free digital tracing:
ET616: Digital
ET618: Digital/Vibration
PoE voltage measuring: Only suitable for output voltage devices
Analogue bargraph: √
NCV detection: √
Network Cable Length Measure:
ET616: 400M
ET618: 600M ,support M / Inch unit switch
Power:Host: built-in lithium battery, 1250mAh (included)Receiver: 1 * 9V battery (NOT INCLUDED)
Package weight:ET616: 490g / 1.1lbET618: 585g / 1.3lb
Multimeter Specifications (only ET618):
Direct current voltage: 400mV~1000V±(0.8%+3)
AC Voltage: 4V ~ 400V ±(1.5% + 5)
Direct current current: 1.0A~10.0A±(1.2%+4)
AC Current: 1.0A ~10.0A±(2.0%+5)
Resistance: 2000
Continuity: < 50Ω buzzers beeps
Diode:
Temperature(k type): -20~1000°C±(2.0%+15)
separately, This accessory is not included in this set.
ET616 Packing list:
1 * Host
1 * Storage Bag
1 * Receiver
1 * User Manual
1 * Testing Clip Line
1 * Network Cable
1 * Recharging Line
1 * Storage Bag
ET618 Packing list:
1 * Host
1 * Receiver
1 * User Manual
1 * Testing Clip Line
1 * Network Cable
1 * Recharging Line
1 * Temperature Probes
1 * Multimeter Probes
Detail Pictures:
Select Color
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Description
Descriptions:
Features:
Specification:
Material: ABS
Type: ET616/ET618(optional)
Analogue tracing: √
Switch tracing (W/PoE):
Cable mapping: √
Noisy free digital tracing:
ET616: Digital
ET618: Digital/Vibration
Analogue bargraph: √
NCV detection: √
Network Cable Length Measure:
ET616: 400M
Resistance: 2000
Diode: